Kinetics Manicure SPA Pro Soak er et rensende badeprodukt, der forbereder hænder og fødder til manicure eller pedicure. I varmt vand blødgør det neglebånd og hård hud før videre behandling.
Formlen indeholder ingefær- og appelsinekstrakt samt mælkesyre. Ingefær giver en ren og frisk fornemmelse, mens appelsinekstrakt supplerer fugtplejen. Brug et pumpetryk til håndbad eller to til fodbad; lad hænder eller fødder være i vandet i 5–10 minutter.
Produkt til håndbad – vigtigste egenskaber
- Renser huden før næste plejetrin.
- Blødgør neglebånd og hård hud.
- Ingefær- og appelsinekstrakt i en plejende formel.
- Egnet til hånd- og fodbad.
Anvendelse
Tilsæt et pumpetryk til varmt vand til et håndbad eller to pumpetryk til et fodbad. Lad hænderne eller fødderne være i vandet i 5–10 minutter, og fortsæt derefter behandlingen.
Specifikationer
- Mærke: Kinetics
- Serie: Manicure SPA
- Model: Pro Soak
- Indhold: 225 ml
- Vigtige ingredienser: ingefærekstrakt, appelsinekstrakt
- EAN / GTIN: 0800307860402
Historien bag produktet
Pro Soak er det første trin i Manicure SPA-serien og renser og blødgør huden. Det varme vand forbereder neglebånd og hård hud til videre behandling. Det samme produkt bruges til manicure og pedicure; kun doseringen er forskellig.
Ingefærekstrakt giver en ren og frisk fornemmelse, mens appelsinekstrakt supplerer fugtplejen. Formlen indeholder også mælkesyre. De plejende ingredienser indgår i et renseprodukt til et varmt hånd- eller fodbad, der varer fem til ti minutter.
Brug et pumpetryk til et håndbad eller to til et fodbad. Fortsæt derefter med pleje af neglebåndene og de øvrige behandlingstrin. Pro Soak på 225 ml renser og blødgør huden før videre pleje.
Ofte stillede spørgsmål
Egner produktet sig også til pedicure?
Ja, det bruges i både hånd- og fodbad.
Hvor meget skal tilsættes vandet?
Et pumpetryk til manicure eller to til pedicure.
Hvor længe skal badet vare?
Fem til ti minutter i varmt vand.
Supplerende produkter fra Kinetics
- Kinetics Pro Peeling – til eksfoliering af hænderne efter forberedelse.
- Kinetics Pro Filler og Pro Moisturizer – til efterfølgende fugtpleje af hænderne.
Ingredienser (INCI)
Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Chloride, Glycerin, Propylene Glycol, Phenoxyethanol, Parfum, Panthenol, Sodium Benzoate, Cocamine Oxide, Cocamidopropyl Betaine, Lactic Acid, Potassium Sorbate, Citric Acid, Tetrasodium Edta, Polyquaternium-7, Ethylhexylglycerin, Citrus Aurantium Dulcis Fruit Extract, Magnesium Nitrate, Magnesium Chloride, Zingiber Cassumunar Root Extract, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Linalool, Limonene, Citral, Citronellol
- Bind
- 151-400 ml
- Ejendomme
- Blødgøring
- Brug
- For professionelle
Til benene
Til blødning | Badning
Til hænder - Samlinger
- KINETICS SPA
Om Kinetics
Kinetics er et lettisk skønhedsmærke med speciale i professionelle negleprodukter og hudpleje. Virksomheden Kinetics Nail Systems har base i Riga. Sortimentet kombinerer neglefarve, materialer til forstærkning af naturlige negle og produkter til hænder, krop og neglebånd.
Der findes muligheder til salonbehandlinger og pleje mellem manicurebesøgene. Tag udgangspunkt i det ønskede resultat: almindelig lakering, en professionel gelbehandling, negleforstærkning eller daglig hudpleje.
Hvad er Kinetics kendt for?
SHIELD og SolarGel er mærkets to primære farveserier. SHIELD er et gellaksystem, som hærdes i en egnet lampe. SolarGel er et neglelaksystem i to trin, der giver gel-lignende glans uden hærdning i lampe.
Forskellen er vigtig, når du vælger produkter til salonen eller manicure derhjemme. Farvekollektionerne rummer både diskrete og markante nuancer, mens minimalistisk emballage er et gennemgående træk i mærkets design.
Produkter fra Kinetics
SHIELD gellak, baser og overlak
SHIELD-serien indeholder pigmenterede gellakker, forskellige baser og afsluttende overlakker. Ved valg af gellak skal du tage højde for systemets kompatibilitet, negleforberedelsen og den rette hærdningslampe. Vælg base og overlak efter deres funktioner og den anvendte teknik.
Farven er én del af manicuresystemet. Følg anvisningerne for hvert produkt, når du vælger og påfører den samlede behandling.
SolarGel neglelak
SolarGel giver mulighed for en blank manicure uden UV/LED-lampe. Systemet består af farvet neglelak og SolarGel overlak. Det er et alternativ til dig, der søger klassiske neglelakker med et gel-lignende udseende.
Gel in Bottle og neglebåndspleje
Gel in Bottle er gel på flaske til forstærkning af naturlige negle, især korte og mellemlange negle. Den hærdes i UV/LED-lampe og er beregnet til professionelle påføringsteknikker.
Til daglig pleje tilbyder Kinetics også neglebåndsolier, som hjælper med at blødgøre tør hud omkring neglene. De kan supplere negleplejen mellem salonbesøgene.
Perfumed Lotion til hænder og krop
Perfumed Lotion kombinerer hudpleje med forskellige duftkompositioner. Serien omfatter lotioner med sheasmør, arganolie og E-vitamin til hænder og krop. Du kan også udforske kategorien håndcremer for flere muligheder til den daglige håndpleje.
Hvem er Kinetics relevant for?
Kinetics er relevant for negleteknikere, der søger farveprodukter og forstærkningsmaterialer, samt kunder, der plejer negle og hænder derhjemme. Vælg SolarGel til lakering uden lampe, SHIELD til gellakmanicure og neglebåndsolier eller lotioner til daglig pleje. Kontrollér altid den tilsigtede anvendelse i beskrivelsen af det enkelte produkt.
Grad Kommentarer (0)