Termisk vand er beriget med termiske oligoelementer, vitaminer og aminosyrer, opfrisker perfekt, genopretter fugtighedsniveauet og remineraliserer ansigts- og kropshuden, hvilket genopretter hydrolipidbalancen og reducerer rødme og mindre hudirritationer. Det indeholder 5% WAKAME-alger, som virker ved osmose og direkte overfører sine antioxidante og rensende egenskaber til cellerne og fungerer som en værdifuld kilde til velvære og vitalitet til dehydreret, tør, visnet, mat eller irriteret hud. Til professionel brug.
BRUG: Den kan sprayes eller påføres alene som tonic eller bruges i kombination med andre GERARD'S-produkter såsom mudder, tang og masker. Brug den som en øjeblikkelig forfriskende kompres ved at fugte en gazebind eller TNT-serviet rigeligt og lade den sidde på huden i 5 minutter. Undgå kontakt med øjnene.
- Bind
- 851 ml og mere
- Ejendomme
- Foryngende
Fugtgivende - Hudtype
- Til alle hudtyper
Til tør hud - Produkttype
- Tonic | lotion
- Protokoller
- BLÅ MASKE
CHOKOLADE
DNA-SLØR
ESSENTIELT ANSIGTSPLEJE
LUKSUSKAVIAR
LØFT INTENS
MAGISK HONNING
MATRICOL RESTORE
PURESENSE
RE-WHITE ALDERSKONTROL
ROFORSENS
Rensende kompress og aromaterapi
SAHARA-DRØM
SILKEBLØDE FØDDER
SOJASOJA JALURACTIVE
SOYSOAY GOMMY MASSAGE
TIBET
VELKOMNE HÆNDER
VITAMINMASKE
VÆSENTLIG KROPSREGIME
Gerard’s Cosmetic Culture er et italiensk professionelt hudplejebrand grundlagt i 1970, skabt til at gøre viden fra skønhedsinstitutter til en del af den daglige pleje af ansigt og krop. Med rødder i salon- og spauniverset forener brandet kosmetisk forskning, sanselige teksturer og protokolbaserede rutiner, der sigter mod synlige og holdbare resultater. Hos Gerard’s skal hudpleje opleves som en behandling — struktureret og konsekvent, men stadig enkel at integrere i hverdagen.
Innovation er en central drivkraft. Brandet fremhæver arbejde i egne laboratorier og en løbende udveksling mellem forskere, rådgivere og behandlere, hvor professionel knowhow omsættes til moderne formuleringer og behandlingsprogrammer til ansigt og krop. Udviklingen understøttes af samarbejde med universiteter og fagfolk samt udarbejdelse af nye protokoller og behandlinger.
Gerard’s arbejder med en effektorienteret tilgang, hvor nøje udvalgte ingredienser kombineres med moderne kosmetisk teknologi. Brandet lægger vægt på aktive stoffer med høj tilgængelighed og på en resultatorienteret helhed, der kan understøttes af professionelle manuelle teknikker og velstrukturerede protokoller for at øge effekten. Det betyder produkter og rutiner, der styrker hudens komfort og funktion, samtidig med at de målretter udfordringer som fugtmangel, mathed, ujævn hudtone eller synlige aldringstegn.
Sortimentet dækker både ansigts- og kropspleje og afspejler brandets spa-arv. Linjerne er rettet mod væsentlige mål som aldringsforebyggende pleje, intensiv fugt, beroligende pleje, reduktion af pigmentpletter, opstramning samt cellulitepleje. Produkterne er udviklet til at kunne kombineres i målrettede programmer, der tilpasses individuelle behov.
Solbeskyttelse er ligeledes en del af brandets moderne tilgang. Gerard’s beskriver et fokus på hensyn til både hud og havmiljø, med formuleringer udviklet med opmærksomhed på at undgå stoffer og filtre, der kan være uønskede for huden og marine økosystemer, samtidig med at der leveres bredspektret beskyttelse mod UVA- og UVB-stråling samt vandresistens. Dermed bliver daglig beskyttelse en kombination af hudpleje og ansvar.
I dag arbejder Gerard’s fortsat i krydsfeltet mellem professionel hudpleje og daglige ritualer. Med erfaring fra spa og institutter og med kontinuerlig forskning som drivkraft udvikler brandet en oplevelse, hvor effekt møder sanselighed — raffineret, målrettet og skabt til trin for trin at støtte hudens synlige vitalitet. Gerard’s er til stede i Italien og internationalt og anvendes af både professionelle og hudplejeentusiaster.
Du kan måske også lide
Grad Kommentarer (0)